Warto zobaczyć

Fundamentalne informacje na temat konsolidacji finansowej – co powinno się wiedzieć?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/emerytalnefundusze.pl/includes/menu.inc).

Nasze artykuły

Konsolidacja finansowa to proces, w którym chodzi o połączenie i prezentację sprawozdań finansowych jednostek, które składają się na grupę kapitałową. Zestawienie musi być tak sporządzone, aby grupa kapitałowa stanowiła jedną jednostkę, obejmując wymagane wyłączenia wewnętrzne grupy i korekty, a także przeliczenia na wspólną walutę.

firma - obrazek
Author: Sebastian Schack
Source: http://www.flickr.com
firma - fotografia
Author: Emiliano García-Page Sánchez
Source: http://www.flickr.com
firma - tableau
Author: Gobierno Aguascalientes
Source: http://www.flickr.com
Innymi słowami, konsolidacja finansowa ma na celu połączenie (zobacz kredyt konsolidacyjny wrocław) sprawozdań finansowych kilku podmiotów gospodarczych, które działają osobno, ale wiążą je względy kapitałowe. Mowa o takim ich ukazaniu, jakby funkcjonowały jako jeden podmiot. Jeżeli chodzi o jeden z celów, jakie niesie za sobą konsolidacja finansowa to warto wskazać ukazanie transferu zysków spółek, które istnieją w tzw. oazach podatkowych. Co więcej trzeba mieć na uwadze, że wszystkie działania dokonywane są w arkuszu konsolidacyjnym. Korekta konsolidacyjna bilansu nie może mieć wpływu na równowagę bilansową. Ponadto (zobacz kliknij, zobacz, sprawdź), nie wolno sporządzać jednostkowych sprawozdań finansowych jednostek podporządkowanych wcześniej niż 3 miesiące od chwili przeprowadzenia konsolidacji sprawozdań finansowych. Na skonsolidowane sprawozdanie finansowe składa się z wprowadzenie, skonsolidowany bilans, skonsolidowany rachunek zysków i strat, skonsolidowany rachunek przepływów pieniężnych, zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym, dodatkowe informacje i objaśnienia. Trzeba dodać, że małe grupy kapitałowe mają prawo do uzyskania zwolnienia z konsolidacji.

IBM cognos BI to oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzanie analiz oraz prezentowanie ich w bardzo dobrej formie. Dzięki niemu proces konsolidacji finansowej jest skuteczny. Szczególnie efektywność dostrzegalna jest wtedy, gdy mamy do czynienia ze sporym rozproszeniem źródeł danych, a ponadto występują skomplikowane połączenia między podmiotami. Dzięki IBM cognos BI oszczędzamy czas.