Warto zobaczyć

Jakich języków obcych opłaca się uczyć, żeby mieć szansę na rynku pracy?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/emerytalnefundusze.pl/includes/menu.inc).

Nasze artykuły

Truizmem jest stwierdzenie, że warto uczyć się języków obcych. To niezbędne, aby odnaleźć się w obecnych czasach, dzięki temu łatwiej dostać pracę, zaistnieć w każdej dziedzinie czy zdobyć fajnych znajomych. Języki obce są niewątpliwie pomocne w różnych życiowych sytuacjach. Pytanie jednak pozostaje jak najbardziej aktualne - których języków obcych się uczyć?

Tłumacz
Author: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Source: http://www.flickr.com
Dzisiaj z pewnością trzeba poznać język angielski. Całe mnóstwo wykształconych ludzi mówi nim lepiej lub gorzej. Tym samym natomiast jego znajomość nie jest już dla firmy czymś wyjątkowym. Niestety jego nieznajomość będzie dyskwalifikująca w wielu sytuacjach, jednak także ta bardzo dobra znajomość może nic nam nie zapewnić. Jeśli więc chcemy być rzeczywiście konkurencyjni na rynku pracy pamiętajmy, żeby nauczyć się jeszcze jednego języka obcego. Zważywszy na to, iż ważnym partnerem handlowym Polski są Niemcy, to ten język powinien być pierwszym wyborem dla osób niepotrafiących się zdecydować. Jeszcze parę lat temu godnym zarekomendowania byłby rosyjski, jednak po ostatnich wydarzeniach ta sytuacje się odmieniła.

Na dalszych miejscach mamy się takie języki jak francuski czy hiszpański. Jednocześnie zakładanych jest wciąż więcej szkół językowych, które nie nauczają jedynie angielskiego, lecz również mniej znanych, ale za to coraz bardziej popularnych języków. Musimy przyznać, że nadal większego znaczenia nabiera język chiński. W dzisiejszych czasach jego znajomość w Polsce nie jest zbyt duża, jednakże z czasem może być wciąż bardziej pożądana na rynku pracy. Kolejną grupę językową tworzą języki nie tak oczywiste.


Są przydatne głównie w firmach, które obsługują klientów z całego świata, lecz w małym zakresie outsourcingu, czyli wsparcie IT albo księgowość. Całkiem duża liczba międzynarodowych dużych firm ma departamenty, zatrudniające ludzi z doskonałą znajomością takich języków, jak portugalski, węgierski albo japoński.

Osoby, które znają takie języki są w mniejszości, a każdy ma świadomość tego, jak wiele wysiłku kosztuje sama nauka. Szczególnie cenieni są tłumacze takiego języka jak na przykład tłumaczenia hiszpański Wrocław.

Chcesz dowiedzieć się więcej na opisywany temat? To bardzo dobrze, ponieważ pod tym odnośnikiem (http://pbokaszynski.pl/linie-technologiczne/) znajdziesz fascynujące dane, które Cię zaabsorbują.

Mimo że dużo z nich otwiera swoje firmy, to jednocześnie zatrudniania się w różnych firmach. Ludzie ze znajomością takich mniej oczywistych języków na pewno nie powinni narzekać na brak pracy.