Warto zobaczyć

Najważniejsze informacje związane z prowadzeniem usług adwokackich w Niemczech.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/emerytalnefundusze.pl/includes/menu.inc).

Nasze artykuły

Unia Europejska dała nam bardzo dużo jeśli będzie chodzić o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Pomijając drobne wyłączenia i ograniczenia, to w każdym kraju członkowskim ich mieszkańcy mogą bez żadnych problemów prowadzić swoje biznesy.

prawnik, adwokat
Author: Kevin Napper
Source: http://www.flickr.com
Dotyczy to także usług prawniczych, jakie przykładowo nasi adwokaci mogą świadczyć w innych krajach członkowskich. Oczywiście nie jest to taka prosta rzecz, bowiem spełnić należy szereg formalności, ale jak najbardziej możliwa do wykonania. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że przepisy niemieckie dokładnie podają, na jakich zasadach można takie usługi prowadzić.

W związku z tym że opierają się one w dużej części na unijnych dyrektywach, to w większości innych krajów członkowskich są one podobne. Najistotniejszą sprawą, jaka będzie z nich wynikać jest to, że zamierzając pracować jako niemiecki adwokat w tym kraju, to trzeba to robić jako własną kancelarię- adwokat (zobacz Adwokat Jerzy Chojka) z niemiec. Zatrudnienie w na umowę i realizacja usług w tego typu sposób jest znacznie trudniejsze i wymaga licznych zezwoleń.Polscy adwokaci będą spełniać pierwszy z warunków, jakie są niezbędne do otwarcia swojej kancelarii, to znaczy są obywatelami jednego z członkowskich krajów. Kolejnym warunkiem będzie posiadanie uprawnień do praktyki zawodowej w kraju, z którego się pochodzi. W naszym przypadku takie uprawnienia mieć będą radcy prawni i adwokaci (zobacz znak towarowy rejestracja), ale już aplikanci są wyłączeni z tej grupy.

W sprawach formalnych trzeba zacząć od napisania wniosku i przestawienia paru istotnych dokumentów. Istotne jest zaświadczenie o tym, że można wykonywać zawód, które należy później dodatkowo co rok dostarczać nowe. Podobnie w rocznych cyklach należy wykupić polisę OC, w przypadku niemieckich prawników będzie ona konieczna. Podczas składania wniosku należy też udokumentować posiadanie siedziby na terenie Niemiec. Może to być zakupiony wcześniej lokal, ale w zupełności powinien też wystarczyć wynajęty. Wniosek należy wypełnić w języku niemieckim oraz podpisać, a w czasie jego składania trzeba też złożyć opłatę która wynosi 130 Euro.