Warto zobaczyć

Troszczymy się o zdrowie a także ciało

Nasze artykuły

Propolis to antybiotyk naturalny, jaki świetnie sprawdzi się w leczeniu wielu niedomagań.


Propolis to substancja używana przez pszczółki jako budulec uszczelniający, stąd właśnie również druga jej nazwa - pszczeli kit.


Pszczoły wytwarzają propolis z żywic drzew oraz z substancji smolistych a także balsamicznych pączków niektórych odmian krzewów oraz drzew (np. olchy, świerku, etc.). Owady uszczelniają nim gniazda jak też pokrywają ściany ula, dlatego że stanowi doskonałe zabezpieczenie przed drobnoustrojami, wirusami i grzybami. Zależnie od surowca, skład propolisu może się nieco różnić, znajdują się w nim: woski (pszczele), olejki eteryczne, mikroelementy i flawonoidy. Jego lecznicze właściwości znane były już w starożytnej Grecji. Nieomal każdy blog o zdrowym odżywianiu zaleca propolis w zdrowej diecie.


Propolis jest naturalnym antybiotykiem i wykazuje silne własności bakteriobójcze, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Stąd właśnie propolisu nie powinno zabraknąć w żadnej apteczce domowej. Stosowany jest w leczeniu egzem, owrzodzeń, paradentozy, stanów zapalnych, schorzeń ginekologicznych, grzybic, gośćca, choroby wrzodowej, niedyspozycji układu krążenia. Jeśli posiadamy propolis przepis na ekstrakt z propolisu jest dość łatwy. Jest to doskonałe panaceum w infekcjach, schorzeniach górnych dróg oddechowych oraz dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.


Jest to naturalny antybiotyk, który powstrzyma kaszel, anginę oraz wrzody żołądka. Rozkruszony propolis zmieszaj z alkoholem i przegotowaną wodą. Składuj w pokojowej temperaturze w zaciemnionym miejscu poprzez co najmniej 14 dni.